PracujęNieHejtuję

Służba BHP staje do walki z hejtem. Trwa ogólnopolska akcja społeczna: Pracuję, nie hejtuję


Oddziały Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP (OSPSBHP) od kilku tygodni toczą zaciętą walkę z problemem hejtu, który w czasie epidemii koronawirusa rośnie w siłę i dotyka kolejnych grup zawodowych – medyków, nauczycieli, górników, a także ich rodzin.
„Pracuję, nie hejtuję” to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi pracodawców i pracowników na poważny problem społeczno-psychologiczno-prawny, jakim jest hejt oraz zainicjowanie skutecznych działań antydyskryminacyjnych.

Akcję przygotowały oddziały OSPSBHP. Służba BHP, jako doradcy pracodawców, powinna być szczególnie wyczulona na zagrożenia dla poczucia bezpieczeństwa i zdrowia (również tego psychicznego) pracowników. Powinna też wiedzieć, jak wesprzeć pracodawcę w działaniach profilaktycznych - z poszanowaniem odczuć i próbą dotarcia do motywów zachowań wszystkich stron, również osób hejtujących.

Do akcji przyłączają się behapowcy z kolejnych oddziałów OSPSBHP, a hasło „Pracuję, nie hejtuję” rozbrzmiewa w coraz większej ilości polskich miast. Powstało wiele filmików wspierających inicjatywę (również w formie utworów muzycznych). Wszystkie można zobaczyć na profilu akcji na Facebooku.
Projekt został dofinansowany ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Konferencja „Pracuję, nie hejtuję”
Dzięki udanej kooperacji oddziałów oraz zaangażowaniu ekspertów i organizacji z różnych dziedzin (a nawet krajów), 22 czerwca zorganizowano konferencję online „Pracuję, nie hejtuję” – wydarzenie kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Konferencja była nagrywana bezpośrednio ze studia Noir Studio ᴹᴵᴷᴬᴮ ᴳᴿᴼᵁᴾ i streamowana na żywo za pośrednictwem serwisu YouTube i aplikacji ZOOM.
Wydarzenie poprowadził redaktor Michał Olszański. Zaczęło się od krótkiego wprowadzenia Grzegorza Szałasa, prezesa radomskiego oddziału OSPSBHP. Następnie do akcji wkroczyli specjaliści z zakresu prawa, psychologii, negocjacji, medycyny i BHP, analizując problem hejtu z perspektywy swojej profesji oraz poszukując obopólnie akceptowalnych rozwiązań. Wśród prelegentów znaleźli się:
Kancelaria Radcy Prawnego Dominika Sambor
Elżbieta Bożejewicz - prezes Zarządu Głównego OSPSBHP,
Mariola Łodzińska - wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych,
dr Mateusz Warchał - specjalista psychologii pracy,
Katarzyna Wielocha – trener i coach, wiceprezes Izby Przemysłowo Handlowej Ziemii Radomskiej. Trenerkey
Agnieszka Mitura – medyk z Francji
Anna Sikorska - dyrektor Działu Zasobów Ludzkich PW Krystian.

Radca prawny wskazała miejsce hejtu w polskim systemie prawnym, zwracając uwagę na brak jednolitej definicji. Zachowania hejtujące przeanalizowała w świetle przepisów o dyskryminacji, mobbingu i stalkingu.
Katarzyna Wielocha przedstawiła możliwości jakie dają narzędzia do negocjacji w rozwiązywaniu konfliktów i walce z hejtem.

Prezes Zarządu Głównego OSPSBHP wyjaśniła, dlaczego służba BHP jest zobowiązana do walki z zagrożeniami psychospołecznymi. Wskazała na obowiązek udziału behapowców w ocenie ryzyka zawodowego, w tym ryzyka psychospołecznego.

Wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych poszukiwała sposobów pomocy ofiarom hejtu. NIPiP od samego początku epidemii zmaga się z dyskryminowaniem, wykluczaniem i zastraszaniem pracowników służby zdrowia i ich rodzin. Aby pomóc medykom, uruchomiono nawet specjalną infolinię, gdzie wsparciem służą psycholodzy i prawnicy.

dr Mateusz Warchał przedstawił sposoby wdrażania mechanizmów antykryzysowych zgodnie z zasadami równego traktowania w zatrudnieniu.

Firma PW Krystian na podstawie własnego case study pokazała, jak można skutecznie przeciwdziałać zachowaniom przemocowym w miejscu pracy.

Z kolei obecność medyka z Francji uświadomiła, że hejt jest problemem globalnym i może dotknąć każdego, także obywatela kraju uznawanego za jeden z najbardziej tolerancyjnych w Europie.

Po ostatniej prelekcji zaplanowano panel dyskusyjny. Uczestnicy konferencji mieli także okazję poznać historie osób, które doświadczyły hejtu osobiście lub problem ten dotknął ich najbliższych.

Zrealizowano dwa wywiady, które można obejrzeć na profilu akcji na Facebooku oraz na YouTube.

Zwieńczeniem wydarzenia była premiera utworu muzycznego „Polska Kocha Bezpieczeństwo” w wykonaniu radomskiego artysty, Paweł Mosiołek. Utwór został przygotowany specjalnie na potrzeby akcji #PracujęNieHejtuję, dzięki Fundacja Kultury Bezpieczeństwa Polska Kocha Bezpieczeństwo

Jak można (i warto) przyłączyć się do akcji?
Szczególne znaczenie ma współpraca z pracodawcami, którzy mogą m.in. zamieścić materiały o akcji w widocznych miejscach w firmie, opublikować je w firmowych mediach społecznościowych, wysłać mailing informacyjny do pracowników czy polubić profil akcji na Facebooku i udostępniać posty na swoim profilu, oznaczając je #PracujęNieHejtuję.
Warto także nagrać krótki film z informacją o sobie i powodem wspierania akcji, a następnie opublikować go na swoim profilu na Facebooku oraz przesłać na adres stophejt@ospsbhp.pl. Każdy, bez względu na zawód i stanowisko, może stać się częścią „Pracuję, nie hejtuję”, wnosząc do akcji swoje wyjątkowe zasoby i przyczyniając się do jej sukcesu.

A już na jesieni planujemy podsumowanie pozytywnych zmian społecznych, dzięki akcji #PracujęNieHejtuję